ΕΝΙΣΧΥΣΤΕ το blog μας με ένα απλό "ΚΛΙΚ" στις διαφημίσεις

Δευτέρα 21 Απριλίου 2014

Ο Λιούις Χάμιλτον νικητής στο κινεζικό GP της Formula 1.

Πρώτος από την κορυφή ως το τέλος ήταν στο κινεζικό Grand Prix ο Λιούις Χάμιλτον πανηγυρίζοντας την τρίτη του νίκη στη Σανγκάη και στη σεζόν.

Το Grand Prix της Σανγκάης εξελίχθηκε όπως το περίμεναν όλοι. Η Mercedes κυριάρχησε ξανά, με τον Λιούις Χάμιλτον να παίρνει την τρίτη συνεχή του νίκη στο πρωτάθλημα (για πρώτη φορά στην καριέρα του, αλλά και τρίτη στην Κίνα (μετά το 2008 και το 2011, ενώ ο ομόσταβλός του Νίκο Ρόσμπεργκ παρότι ξεκίνησε τέταρτος και αντιμετώπισε πρόβλημα με το σύστημα τηλεμετρίας πήρε τη δεύτερη θέση. Για τον Βρετανό ήταν η 25η νίκη της καριέρας του ισοφαρίζοντας την επίδοση του μεγάλου Νίκι Λάουντα.
Ανάμεικτα ήταν τα συναισθήματα για τη Ferrari στο ντεμπούτο του νέου αφεντικού, Μάρκο Ματιάτσι, με τον Φερνάντο Αλόνσο να κρατά με δυσκολία την τρίτη θέση, αλλά τον Ραϊκόνεν και πάλι να μην μπορεί να πλασαριστεί ψηλά μένοντας όγδοος.
Η… αποκαθήλωση του Σεμπάστιαν Φέτελ συνεχίστηκε, αφού παρότι ξεκίνησε καλά φτάνοντας και στη δεύτερη θέση, ο Ντάνιελ Ρικιάρντο ήταν πιο γρήγορος και τερμάτισε τέταρτος, ενώ ο Γερμανός παγκόσμιος πρωταθλητής υποχρεώθηκε από την ομάδα του να τον αφήσει να περάσει στον 26ο γύρο και ήταν πέμπτος. Χούλκενμπεργκ, Μπότας, Ραϊκόνεν, Πέρες και Κβίατ συμπλήρωσαν τη δεκάδα.
Στους μεγάλους χαμένους του αγώνα είναι ο Φελίπε Μάσα, αφού αν και άρχισε καλά, στο πρώτο του πιτ στοπ καθυστέρησε πολύ η αλλαγή ελαστικού και βρέθηκε από την πρώτη εξάδα στην 21η θέση τερματίζοντας τελικά 15ος.
Τον αγώνα δεν ολοκλήρωσαν λόγω τεχνικών προβλημάτων ο Ρομάν Γκροσάν και ο Άντριαν Σούτιλ.
Το επόμενο Grand Prix θα γίνει στις 11 Μαΐου στην Καταλονία.